turumuru

Millist kodulehe mootorit valida

In Mõtted on veebruar 8, 2010 at 7:21

Kuidagi just viimasel ajal on teemaks tõusnud, et millisele platvormile peaks kodulehe looma. Panin siia kirja omapoolse juhendi selle valiku tegemiseks.

Kaardista oma kodulehe vajadused. Mõtle läbi kellele ja mida sa öelda tahad.

Siis vali WordPress.

Kui sinu kodulehe looja ütleb, et sinu esitatud vajaduste jaoks WordPress ei sobi, siis küsi miks. Kui mõni põhjendus puudutab kasvõi ühte minu siin allpool väljatoodud müütidest, siis vaheta veebifirmat. On selge, et veebifirmal puudub endal WordPressi kogemus ning ta soovib pakkuda mõnda endale mugavamat lahendust. Võib olla, et see temale mugavam lahendus tema kätes ka esmapilgul parema tulemuse toob, kuid firma on siit alates seotud ja ei saa hiljem soovi korral päevapealt veebifirmat vahetada.

Kui põhjendused on midagi muud ja kõlavad usutavalt, siis vali mootoriks Joomla.

Kui veebifirma väidab ka nüüd, et see mootor ei vasta vajadustele, siis telli mõnest konsultatsioonifirmast oma kodulehe vajaduste kaardistamine koos spetsifikatsioonidega ning IT-hanke paberite ettevalmistamisega. Ilmselt on su nõudmised nii keerulised, et vajavadki suuremat tarvaraprojekti ja korralikku hankeprotsessi.

Eksitavad müüdid WordPressi kohta.

Worpress on blogitarkvara ja sobib vaid blogi pidamiseks. See on vale.

WordPress on väga võimas sisuhaldustarkvara mis rahuldab 90% tänapäevaste veebilehtede vajadused. Ja ta on sisuliselt standard.

WordPressil ei ole erinevate keelte tuge. See on vale.

Ma ei kujuta ette kes kuri inimene sellise laimu lahti lasi, kuid sellest rääkija ei ole kindlasti tarkvaraga kursis ja vaid kordab kuuldud linnalegendi. WordPressil on väga hea erinevate keelte tugi, sellega on loodud palju mitmekeelseid lehti ja WordPressis erikeelse sisu haldamine on väga mugav. Mugavam kui paljudes teistes levinud tarkvarades.

WordPressile on keeruline kujunduspõhja (CSS-i) luua. See on vale.

Kujunduspõhja loomine CSS-i valdajale ei ole WordPressis kuidagi keerulisem kui kuskil mujal. WordPressile, vastupidi, on see ilmselt lihtsam, kuna internetis on liikumas juba varem valmis tehtud tasuta taustu ja kodulehte luues saab mõne varemloodu lihtsalt aluseks võtta.

WordPress ei toeta analüütikaprogramme. See on vale.

See müüt on alguse saanud neist, kes ajavad segi WordPress tarkvara ja WordPress.com blogikeskkonna, mis tõepoolest pakub kasutajale enda analüütikaprogrammi kasutamist ja taha võimaldada Google Analyticsi kasutamist. Aga see ei puutu kuidagi meie kodulehe tegemise temaatikasse.

WordPress on kodulehe hilisemale haldajale keeruline. See on vale.

See on isegi suurim vale senistest, kuna sellise jutu peale ei ole võimalik tulla juhusliku eksituse teel, see peab olema planeeritud laim. WordPress on kõige mõnusama ja lihtsama haldusliidesega programm millega ma üldse kunagi kokku olen puutunud. Sama räägivad kliendid.

Peale nende viie väga tõsise valesüüdistuse ei ole ma rohkem laimu kuulnud. Igaüks neist süüdistustest, kui ta tõele vastaks, oleks piisav põhjust WordPressi mitte kasutada. Õnneks on tegelikkus teisiti.

Advertisements
 1. Ilmselgelt lähevad kuskilt piirid, kust on võimalik WordPressi kasutada ja kust peaks hakkama mõtlema custom lahenduse peale. Siiski usun, et keskmisele ettevõttele piisab vabalt WordPressi lahendustest.

 2. Olen küll WP-ga suht vähe kokku puutunud, aga hiljuti tuli ühele sõbrale teha lihtne leht – ühetasandiline ülamenüü ja sealt avanev lihtne leht, kokku vist 5 lehte kogu saidi peale. Aga selle ühe lehe tekitamiseks tegi WP 23 mysql päringut! Ma ei usu hästi, et keerukamate lehtede korral see arv väiksem on, pigem vastupidi. Võibolla tõesti saab puhverdamist seal kuskilt paremaks tuunida, aga mind tegi see igatahes ettevaatlikuks, portaali ma sellele ei ehitaks 😦

 3. Tavakasutajale ning väikeettevõtetele on WordPress kindlasti lihtsaim võimalus ennast veebiruumis esitleda. Hiljuti valiti ju WP ka parimaks sisuhaldussüsteemiks!
  Ka keerulisemad asjad saab WP põhjale hästi toimima panna, kui sa täpselt tead, mida vaja.
  Nagu Silver eelpool mainis, siis selliseks puhuks läheb vaja custom lahendust. Ja selleks on maailmas sadu (kui mitte tuhandeid) koodikirjutajaid, kes on spetsialiseerunud WP-le lahenduste kirjutamisele.

 4. Voh! Suurepärane näitlik toetus minu jutule – http://est.best-marketing.com/blog/2010/02/19/opensourcecms/

  Kaks sõltumatut eksperti Kristiina Keerov ja Priit Kallas soovitavad sisuliselt WordPressi. Selgelt teistsuguse ärihuvi esindajad aga räägivad nagu oleks mu blogipostist nippe õppinud:

  René Lasseron, Saurus: “WordPress on tegus ja üldlevinud tasuta blogimismootor, mis sobib ka lihtsamate veebisatide haldamiseks.”

  Tõnu Runnel, Edicy: “Teisalt on WordPress, Drupal, Joomla rohkem spetsialistitooted. Iga uuendus tuleb ise paigaldada, turvalisuse tarbeks peab pidevalt ise tööd tegema. Ka kasutusmugavus on madal, mistõttu ei saa ka neid soovitada.”

 5. […] WordPress on vahend kiiresti paindliku veebi ja blogi üles panemiseks. Kogu see leht siin jookseb ka WordPressi peal. See on tasuta, sellele on palju lisasid, väga hea funktsionaalsusega. WordPressi jaoks on loodud ka ecommerce lisasid, mille kasutamise kogemus mul endal küll puudub. Kogu selle krempli ülespanemine on lihtne, aga nõuab natuke tehnilisi teadmisi. Samas saab igaüks väga odava raha eest selle ülespaneku kelleltki tellida. Loe lisa: Millist kodulehe mootorit valida […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: